HISTORIA

Dawno temu, gdy Uniwersytet Warszawski zaczynał 12 rok swego istnienia, a warszawiacy przygotowywali się do Powstania Listopadowego, w Londynie miały miejsce pierwsze regaty wioślarskie Oksford-Cambridge. Wyścigi te przeszły do legendy i dziś są nie lada atrakcją sportową dla wszystkich londyńczyków. Rzecz jasna, nie możemy równać się z tradycją sławnych zawodów na Tamizie, ale … nasze warszawskie zmagania ósemek wioślarskich, też mogą budzić szacunek.

Wyścigi “ósemek” w okolicy Mostu Poniatowskiego. Na pierwszym planie osada AZS Warszawa, a za nimi drużyna OYK Warszawa. Zdjęcie z 1932 r.

Nie mieliśmy łatwej historii, a różnego rodzaju zakręty dziejowe, sprawiły, że tu nad Wisłą o sporcie pomyślano później. Nasz warszawski AZS powstał równo 100 lat po założeniu Uniwersytetu – w 1916 r. Niemal natychmiast sekcja wioślarska stała się jedną z najpopularniejszych w środowisku akademickim. Kto wie, może dopomógł temu przypadek?

Tu właśnie, gdzie teraz ścigać się będą akademickie osady, w listopadzie 1918 r. na wojskowej przystani Niemieckiego Yacht Klubu, studenci UW i PW wspólnie rozbrajali Niemców. Wszystko obyło się bez przelewu krwi, zdobyto karabiny oraz …łodzie i sprzęt pływacki.

 

Studenci zdobyczne karabiny oddali na potrzeby rodzącego się Polskiego Wojska, ale sprzęt do sportów wodnych, zostawili dla siebie. I tak oto, ta wojenna zdobycz pomagała wioślarzom w pionierskich czasach akademickiego wioślarstwa. Na bazie tej przystani utworzono pierwszy ośrodek wodny  AZS Warszawa, a sekcja wioślarska stała się jedną z najlepiej wyposażonych w stolicy.

Kilkanaście lat później studenci-sportowcy z Politechniki i z Uniwersytetu, już nie wspólnie, ale przeciw sobie, stanęli do szlachetnej wioślarskiej rywalizacji. Po raz pierwszy do regat między Politechniką i Uniwersytetem doszło, jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej. Potem, znów była wojna i były okresy przerwy, ale w sumie, to już 65 wyścigów!

Wioślarze z uniwersyteckiego AZS w 1919 r. Zdjęcie na terenie przystani AZS Warszawa nad Wisłą.

Robert Gawkowski

Zawodnicy AZS Warszawa na swojej nadwiślańskiej przystani, ok. 1925 r.

Nauka pływania studentów warszawskich uczelni prowadzona na przystani AZS Warszawa, 1922 r.